اثر نوسیبو چیست؟

Blog Single

پلاسیبو در مقابل نوسیبو

شما احتمالاً درباره‌ی اثر پلاسیبو شنیده‌اید، اما شاید با متضاد آن، تحت عنوان اثر نوسیبو کمتر آشنا باشید. پلاسیبوها، داروها یا روش‌های درمانی‌ای هستند که شبیه درمان‌های واقعی به نظر می‌رسند اما درمان یا داروی واقعی نیستند. اثر پلاسیبو زمانی اتفاق می‌افتد که یک پلاسیبو یا دارونما حال شما را بهتر می‌کند اما اثر نوسیبو وقتی اتفاق می‌افتد که دارونما باعث بدتر شدن حال شما شود.

در ادامه همراه مداریو بمانید تا با اثر نوسیبو،‌ نمونه‌های متداول و مسائل اخلاقی مربوط به آزمایش‌های نوسیبو آشنا شوید.

دلایل تجربه اثر نوسیبو

گرچه تحقیقات زیادی در مورد اثر پلاسیبو انجام‌شده اما اثر نوسیبو هنوز به‌ درستی شناخته‌ نشده است. با این‌ حال، شرایط زیر در تعیین افرادی که اثر نوسیبو را تجربه می‌کنند، نقش دارد که شامل

  • نحوه‌ صحبت پزشک درباره‌ عوارض دارو و درمان
  • اعتماد بیمار به پزشک
  • تجربه‌های گذشته‌ی بیمار نسبت به درمان‌های مشابه
  • هزینه‌ درمان یا دارو

است. اکنون متخصصان در حال مطالعه‌ اثر نوسیبو هستند تا بفهمند تفکر مثبت یا منفی چگونه می‌تواند بر سلامت فیزیکی فرد تأثیر بگذارد.

تصور کنید که سردردهای مداومی دارید. از پزشک جدیدی وقت ویزیت می‌گیرید. او پس از شنیدن علائم شما تصمیم می‌گیرد قرصی تجویز کند که هر روز صبح میل کنید. پزشک هشدار می‌دهد که این قرص قیمت بالایی خواهد داشت. او همچنین اشاره می‌کند که انتظار عوارض جانبی خاصی ازجمله حالت تهوع و سرگیجه را داشته باشید. چیزی که به شما نمی‌گوید این است که این قرص از شکر ساخته‌ شده است - یعنی یک پلاسیبو یا دارونما است. شما نسخه‌ی خود را می‌گیرید و اولین قرص را می‌خورید بعد از یک ساعت احساس می‌کنید باید دراز بکشید. احساس تهوع می‌کنید و حاضرید قسم بخورید که فضای اتاق شروع به چرخیدن کرده است. شما با خود می‌گویید «دکتر در این مورد به من هشدار داد». در واقعیت، شما فقط یک قرص شکر بی‌ضرر مصرف کرده‌اید؛ اما هر آنچه در آن ویزیت شنیدید، مغز و بدن شما را شرطی می‌کند تا پاسخ خاصی داشته باشد.

نمونه‌هایی از اثر نوسیبو در زندگی واقعی

در اینجا نگاهی به نحوه‌ی اثر نوسیبو در سناریوهای مختلف سلامتی می‌اندازیم.

  • درمان میگرن

شما حداقل دو بار در ماه دچار حمله‌ی میگرن می‌شوید. برای جلوگیری از آن‌ها عادت داشتید داروهای تجویزی خود را مصرف کنید، اما از زمان اتمام نسخه هنوز نتوانسته‌اید به پزشکتان مراجعه کنید. به خاطر مشغله‌ی زیاد، فرصت ندارید وقت ویزیت بگیرید. در عوض، تصمیم می‌گیرید دارو را از داروخانه‌ی آنلاین سفارش دهید. آخرین دارویی که مصرف کردید باعث خواب‌آلودگی شما می‌شد، بنابراین کمی تحقیق می‌کنید و دارویی متفاوت اما مشابه انتخاب می‌کنید. مصرف آن دارو را شروع می‌کنید.

بعد از چند روز، در خوابیدن دچار مشکل می‌شوید و متوجه می‌شوید که خلقتان گرفته است. به یاد می‌آورید که بی‌خوابی و افسردگی به‌عنوان عوارض جانبی احتمالی دارو ذکر شده‌اند، بنابراین مصرف دارو را متوقف می‌کنید و تصمیم می‌گیرید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک نگاهی به دارو می‌اندازد و به شما اطلاع می‌دهد که این دارو فقط ایبوپروفن است؛ اما براساس آنچه خوانده‌اید (احتمالاً مقداری اضطراب به خاطر سفارش داروهای تجویزی به‌ صورت آنلاین)، عوارض جانبی‌ای داشته‌اید که اگر می‌دانستید ایبوپروفن مصرف می‌کنید، آن عوارض را تجربه نمی‌کردید.

  • واکسن آنفلوانزا

شما برای اولین بار واکسن آنفلوانزا می‌زنید. پرستاری که آن را تزریق می‌کند هشدار می‌دهد که اندازه‌ی سوزن بزرگ‌تر به این معناست که واکسن ممکن است بیش از سایر واکسن‌هایی که دریافت کرده‌اید درد داشته باشد.

اگرچه در گذشته برای دریافت واکسن دچار مشکلی نشده‌اید اما این واکسیناسیون برایتان آن‌قدر دردناک می‌شود که اشکتان را درمی‌آورد. درد تا چند روز ادامه می‌یابد. دفعه‌ی بعد که به تزریق آمپول احتیاج دارید، ممکن است تجربه‌ی مشابهی داشته باشید، حتی اگر با سوزن کوچک‌تری تزریق شود.

  • کرم‌های اگزما

شما روی دست‌های خود اگزمایی دارید که به خاطرش نوعی کرم بدون نسخه استفاده می‌کنید؛ اما به نظر نمی‌رسد که کارساز باشد و سوزشی را که کرم ایجاد می‌کند دوست ندارید. این سوزش یک عارضه جانبی است که روی بسته‌بندی در مورد آن هشدار داده‌ شده است.

تصمیم می‌گیرید به پزشک خود مراجعه کنید تا نسخه‌ای برای داروی دیگری دریافت کنید. او کرمی را توصیه می‌کنند که گفته می‌شود بدون هیچ‌گونه عوارض جانبی بسیار خوب اثر می‌کند. پس از چند روز استفاده از کرم جدید، متوجه می‌شوید که اگزما در حال ناپدید شدن است. یک روز در حینی که کرم را استفاده می‌کنید، نگاهی به مواد مؤثره‌ی آن می‌اندازید. به نظر می‌رسد که آن‌ها همان ترکیبات موجود در محصول بدون نسخه‌ای هستند که شما امتحان کردید و برای شما مناسب نبود و در بسته‌بندی اشاره‌ شده که احتمالاً هنگام استفاده از آن احساس سوزش خواهید داشت. تنها تفاوت واقعی این دو در نحوه‌ی ارائه‌ی آن‌ها به شماست. روی جلد محصول بدون نسخه خواندید که باعث ایجاد سوزش می‌شود اما استفاده از نسخه‌ی تجویزی را با این اعتقاد که هیچ عارضه‌ای ندارد شروع کردید.

مباحث اخلاقی

اثر نوسیبو برای متخصصان حیطه‌ی سلامت چندین معضل پیچیده ایجاد می‌کند.

رضایت آگاهانه

سیاست رضایت آگاهانه به معنای آن است متخصصان مراقبت‌های سلامت باید اطلاعات جامع و دقیقی در مورد درمان‌ها و داروها ارائه دهند؛ اما اگر این اطلاعات نقش نوسیبو را بازی کند و باعث ایجاد عوارض جانبی منفی در افراد شود چه؟ برای مثال، اگر دارو یا درمانی به شکل بالقوه تهدیدکننده‌ی زندگی باشد، چه؟ برای شخص مهم است که از چنین خطر جدی‌ای آگاه باشد، اما اگر مطلع نکردن او ریسک تهدیدکننده‌ بودن درمان را کاهش دهد، چه؟

پژوهش‌ها

حتی تحقیق در مورد اثر نوسیبو هم دشوار است. مطالعات مفید مستلزم این است که محققان کاری کنند که مردم اثر نوسیبو را تجربه کنند. این بدان معناست که عمداً باعث شوند افراد عوارض جانبی یا پیامدهای منفی را تجربه کنند که به‌ طور کلی در مطالعات انسانی غیراخلاقی محسوب می‌شود. به همین دلیل، متخصصان احتمالاً تلاش خواهند کرد که با بررسی دقیق‌تر اثر پلاسیبو، به درک بهتری از اثر نوسیبو برسند.

مزایای بالقوه اثر نوسیبو

درحالی‌که اثر نوسیبو غالباً امری منفی تلقی می‌شود، اما ممکن است نقشی کلیدی برای ارتباط بهتر در محیط‌های سلامت داشته باشد. به‌ عنوان‌ مثال، قبل از استفاده از یک آمپول، متخصص می‌گوید «ممکن است کمی درد داشته باشد»؛ اما اگر فقط بگوید «بیشتر مردم هیچ دردی احساس نمی‌کنند» تاثیر متفاوتی دارد. همچنین اثر نوسیبو ممکن است به روشن کردن ارتباط بین ذهن و بدن و چگونگی تأثیر ذهنیت شما بر سلامت جسمی‌تان، کمک کند.

جمع‌بندی

اثر پلاسیبو نشان می‌دهد که چگونه تفکر مثبت می‌تواند نتایج درمان را بهبود بخشد. اثر نوسیبو حاکی از آن است که تفکر منفی می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد. متخصصان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که اثر نوسیبو چگونه عمل می‌کند، اما رابطه‌ی شما با پزشکتان و سبک ارتباطی او احتمالاً نقشی کلیدی دارد.

منبع: healthline

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط: