مراقب دروغ‌های «دکتر گوگل» باشیم!

Blog Single

جستجو در گوگل یا همان گوگل‌ کردن می‌تواند آسیب‌رسان باشد و ایجاد اضطراب کند. گوگل‌کردن، اطلاعات ارزشمندی به شما می‌دهد؛ اما اعتماد به گوگل در مورد اطلاعات پزشکی عوارض جانبی بدی دارد.

شما وقتی به اطلاعاتی احتیاج دارید به شکل روتین به اینترنت رجوع می‌کنید. موتورهای جستجوی اینترنت نقطه‌ی شروع بسیاری از تحقیقات علمی‌اند. همچنین هنگام جستجوی اطلاعات درباره‌ی تقریباً هر موضوعی مانند برای شام کجا بروی؟ فیلم چه ساعتی پخش می‌شود؟ چه کسی ترانه‌ی آهنگی را نوشته؟ گویا گوگل همه چیز را می‌داند.

از آنجایی که گوگل همه چیز را می‌داند مردم از گوگل برای اطلاعات پزشکی نیز استفاده می‌کنند. آیا مجموعه‌ای از علائم را تجربه می‌کنید؟ آیا می‌خواهید تشخیص‌های احتمالی را بدانید؟ شاید یکی از دوستان شما بیمار باشد!؟ شاید در مورد نوعی بیماری نگرانید و تصمیم دارید درباره‌ی آن چیزهای بیشتری بدانید. روش‌های درمانی چطور؟ گوگل می‌تواند انواع زیادی از روش‌های درمانی را پیشنهاد کند.

متأسفانه، گوگل کردنِ اطلاعات سلامتی عوارض جانبی ناگواری دارد. در ادامه همراه مداریو بمانید تا با 3 خطر مشاوره با دکتر گوگل بیشتر آشنا شوید.

1. تهدیدی برای روحیه بیمار

اولین اثر جانبی منفی این است که جستجوی اطلاعات بر اساس علائم می‌تواند تاثیر خیلی بدی روی وضعیت روحی بگذارد. استفاده از گوگل یا ابزارهای دیگر می‌تواند حالتان را بدتر کند و اضطراب شما درباره‌ی سلامتی‌تان را بیشتر کند. یونگمن و همکارانش (2020) تحقیق تجربی مهمی درباره‌ی عوارض جانبی جستجوی گوگل منتشر کردند. آنها در ابتدا از شرکت‌کنندگان خواستند که به مدت 2 دقیقه ژرف‌دمی (تنفس واقعاً سریع و ناکارآمد) را انجام دهند. این کار منجر به انواعی از علائم می‌شود که بسیار فراتر از تنگی نفسی است. آنها سپس از برخی از شرکت‌کنندگان خواستند تا در مورد علائم فعلی خود در گوگل جستجو کنند. گوگل کردن حال آنها را بدتر کرد.

برای مثال، مجموعه‌ای از علائم مانند تنگی نفس، سبکی سر، سرگیجه، افزایش ضربان قلب و گزگز دست و پاها را به گوگل بدهید (این‌ها همان علائمی هستند که اگر عمل ژرف‌دمی را به مدت دو دقیقه انجام دهید، تجربه خواهید کرد). برای این علائم نتایج مختلفی از گوگل دریافت خواهید کرد. بسیاری از نتایج جستجو بسیار جدی و خطرناک هستند. وقتی افراد با استفاده از این نوع علائم به مدت پنج دقیقه در گوگل جستجو کردند، از نظر عاطفی احساس بدتری داشتند.

بله، گوگل نتایج منطبق با جستجو را ارائه می‌دهد اما نتایج را بر اساس تعداد دفعات کلیک افراد روی گزینه‌های مختلف نیز مطابقت می‌دهد. مردم ابتدا روی گزینه‌های جدیتر -حملات قلبی، سکته‌ی مغزی، آریتمی قلب- کلیک می‌کنند. بنابراین این گزینه‌ها که گزینه‌های ترسناکی هستند در اولین نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شوند.

اگر همین حالا مجموعه‌ای از علائم سلامتی (مثلاً تنگی نفس، تب و سرفه) را گوگل کنید، به احتمال زیاد اولین نتیجه‌ی گوگل مربوط به کووید-19 خواهد بود. یا فقط «کاهش بویایی» را گوگل کنید دوباره، کووید-19 را از گوگل می‌گیرید. بنابراین کاملاَ محتمل است که گوگل کردنِ علائم، نگرانی شما را افزایش دهد.

2. خودبیمارانگاری

اگر هنگام تحقیق در مورد یک بیماری در اینترنت جستجو کنید، گوگل کردن می‌تواند اثر نامطلوب دیگری ایجاد کند. تقریباً در هر وبسایتی که باز می‌کنید لیستی از علائم احتمالی را مشاهده خواهید کرد و بسیاری از علائم نسبتاً شایع هستند و با بسیاری از مشکلات همپوشانی دارند. به عبارت دیگر، احتمالاَ برخی از آن علائم را اخیراً تجربه کرده‌اید.

کوان و همکارانش (2012) به افراد لیست علائم مرتبط با بیماری‌های متفاوتی را نشان دادند. برای برخی از این افراد، علائم را بر اساس میزان شایع بودن آنها گروه‌بندی کردند. بنابراین علائم مشترک بسیاری از بیماری‌ها ابتدا ارائه شد و به دنبال آنها علائم نادر دیگری که بعید است در سایر مشکلات دیده شوند، ارائه شد. برای دیگر افراد شرکت‌ کننده در این تحقیق، علائم شایع و نادر را در یک لیست ترکیب کردند (افراد باید علائمی را که داشتند تیک می‌زدند) نتایج تحقیق نشان داد که اگر علائم گروه‌بندی شده باشند، مردم چندین علامت پشت سر هم را تیک می‌زنند و اغلب علائمی بیشتر از آنچه انتظار دارید را تیک می‌زنند. این باعث می‌شود مردم نگران شوند که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند. بنابراین گوگل کردن یک بیماری، تقریباً هر بیماری‌ای، نگرانی شما از ابتلا به آن بیماری را افزایش می‌دهد.

پس گوگل کردنِ اطلاعات پزشکی می‌توانند سطح اضطراب شما را افزایش دهد. جستجو براساس علائم، بیماری‌های وحشتناکی را به شما نشان می‌دهد. اگر براساس بیماری جستجو کنید (یعنی خود بیماری را جستجو کنید)، علائمی را مشاهده می‌کنید که ممکن است تجربه کرده باشید. در هر دو مورد، به طور بالقوه نگرانی خود را از ابتلای خودتان (یا هر کسی که به خاطرش جستجو می‌کنید) افزایش می‌دهید.

  1. پیروی از اطلاعات غلط

سومین عارضه‌ی جانبی ناخوشایند گوگل کردن اطلاعات پزشکی مربوط به اطلاعات غلط است. اگر کووید-19 را در گوگل جستجو کنید، اطلاعات غلطی پیدا خواهید کرد. برای مثال، تئوری‌های توطئه درباره‌ی شروع ویروس را خواهید دید؛ و پیشنهادهایی برای درمان کووید را خواهید یافت که ممکن است بیشتر از نفع زیان داشته باشد.

این نتایج ممکن است نتایج اول جستجوی گوگل نباشد، اما در لیست نتایج وجود خواهد داشت. در رسانه‌های اجتماعی، بسته به اینکه چه افرادی را دنبال می‌کنید، مرتباً این نوع اطلاعات غلط را دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال، در یک مقاله‌ی واشنگتن‌پست توصیه‌ به هیدروکسی کلروکین و کلروکین به عنوان درمان کووید شد. تحقیقات پزشکی معتبر، استفاده از این دو دارو را پشتیبانی نمی‌کند؛ بیشتر تحقیقات نشان می‌دهد این داروها بی‌اثر هستند. همچنین پیشنهادهایی در مورد نوشیدن وایتکس خواهید دید- مجموعه‌ای از اطلاعات غلط قدیمی وجود دارد که وایتکس را به عنوان درمانی برای مشکلات مختلف پیشنهاد کرده است. اما وایتکس فوق‌العاده خطرناک است.

بنابراین گوگل کردن، یا در واقع هرگونه استفاده از اینترنت برای اطلاعات پزشکی، ریسک‌ها و عوارض جانبی ناگواری دارد. صحبت از این نیست که مردم نباید از اینترنت برای اطلاعات پزشکی استفاده کنند بلکه باید از عوارض جانبی نامطلوب آگاه باشند.

به درمان‌های اینترنتی اعتماد نکنید. به خاطر داشته باشید، در مورد چیزی مانند کووید-19، حتی متخصصان نیز مدام باید اطلاعات و توصیه‌های خود را با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتر، به‌ روز ‌کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط: