دانستنی‌هایی از روپوش سفید پزشکان

Blog Single

روپوش سفید که به آن کت آزمایشگاهی نیز می‌گویند، روپوشی تا روی زانو است که توسط متخصصین حوزه‌ی پزشکی یا افراد درگیر در کارهای آزمایشگاهی، پوشیده می‌شود. این روپوش از لباس‌های بیرونی آن‌ها محافظت می‌کند و همچنین به‌عنوان یک لباس فرم ساده عمل می‌کند. این لباس از مخلوط پنبه، کتان یا پلی‌استر پنبه‌ای سفید یا رنگ روشن دوخته می‌شود که اجازه می‌دهد در دمای بالا شسته شود و تشخیص تمیز بودن یا نبودن آن را راحت می‌کند.

روپوش‌های سفید در آرژانتین و اروگوئه سمبل یادگیری است؛ در آنجا این روپوش‌ها توسط دانش‌آموزان و معلمان مدارس دولتی پوشیده می‌شوند. در تونس و موزامبیک، معلمان برای محافظت از لباس‌های خود در برابر گچ، روپوش سفید می‌پوشند.

مانند کلمه‌ی «یقه‌سفید» یا «یقه آبی» که برای اشاره به کارگران مختلف استفاده می‌شود، عبارت «روپوش سفید» گاهی اوقات برای اشاره به شخصی که آن را می‌پوشد استفاده می‌شود.

روپوش سفید پزشکان

روپو‌ش‌های سفید لباس متمایز پزشکان است که بیش از 100 سال است آن‌ها را می‌پوشند. در قرن نوزدهم، احترام به قطعیت علم در تضاد آشکار با طب قلابی و عرفان اتفاق افتاد. پزشکان برای تأکید بر گذار به رویکرد علمی‌تر پزشکی مدرن، شروع به معرفی خود به‌عنوان دانشمند کردند و شناخته‌شده‌ترین نماد دانشمند، یعنی لباس سفید آزمایشگاهی را بر تن کردند. روپو‌ش‌ سفید در اواخر دهه 1800 به عنوان نمادی از پاکیزگی به پزشکی راه یافت. پژوهشی که در انگلستان انجام شد نشان داد که بیشتر بیماران استفاده‌ی پزشکان از روپوش سفید را ترجیح می‌دهند، اما اکثر پزشکان لباس‌های دیگر مانند گان جراحی (لباس اتاق عمل) را ترجیح می‌دهند. این مطالعه نشان داد که روان‌پزشکان کمتر از همه روپو‌ش‌ سفید می‌پوشند. بعضی از پزشکان این روپوش‌ها را گرم و ناراحت‌کننده می‌دانند و بسیاری احساس می‌کنند با این روپوش‌ها به گسترش عفونت کمک می‌کنند.

فشارخون روپوش سفید

در برخی از بیمارانی که فشارخون آن‌ها در یک محیط کلینیکی اندازه‌گیری می‌شود، میزان فشارخون بالاتر از زمانی است که در محیط خانگی اندازه‌گیری می‌شود. این امر ظاهراً نتیجه احساس آرامش بیشتر بیماران هنگام حضور در خانه است. این پدیده را گاهی اوقات «فشارخون روپوش سفید» می‌نامند که اشاره به روپوش‌های سفید پوشیده شده در محیط‌های کلینیکی دارد.

روپوش سفید در مقابل سیاه

تا اواسط دهه‌ی 1920 دانشجویانی که در حال بررسی جسد بودند برای نشان دادن احترام به مردگان از روپوش‌های آزمایشگاهی سیاه استفاده می‌کردند. از روپوش‌های آزمایشگاهی سیاه در آزمایشگاه‌های اولیه‌ی زیست‌-پزشکی و میکروبیولوژی استفاده می‌شد. مفاهیم «سفیدی» و «خلوص» که در اواخر قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم بر این محیط حاکم شده بود باعث شد تا پزشکان روپوش‌ سیاه را به روپوش‌ سفید تغییر دهند.

پژوهش‌‌های مربوط به روپوش سفید

مطالعات نشان داده است که روپوش‌های پزشکی که در بیمارستان‌ها پوشیده می‌شود می‌تواند عامل سرایت عوامل بیماری‌زا از جمله باکتری استافیلوکوک اورئوس باشد.

در سال 2007، سرویس بهداشت ملی انگلستان (NHS) منع روپوش‌‌های آستین‌بلند را آغاز کرد.

در سال 2009، انجمن پزشکی آمریکا تحقیقاتی راجع به ممنوع کردن روپوش‌های آستین‌بلند برای محافظت از بیماران انجام داد، اما منعی برای آن‌ها وضع نکرده است.

مطالعه‌ای که در سال 2011 در مورد بررسی اثربخشی ممنوعیت وضع شده توسط سرویس بهداشت ملی انگلستان منتشر شد نشان داد که هیچ تفاوت آماری در میزان آلودگی ظرف 8 ساعت بین رزیدنت‌های دارای روپوش آستین‌بلند و رزیدنت‌هایی که گان جراحی آستین‌کوتاه پوشیده بودند، وجود نداشت.

در تلاش برای کاهش آلودگی یونیفرم‌های حوزه‌ی مراقبت‌های سلامت، اِی‌اِس‌تی‌اِم بین‌الملل (موسسه بین‌المللی استاندارد) در حال تدوین استانداردهایی در مورد ویژگی‌های مقاومت در برابر نفوذ مایعات، ضد آب بودن، باکتری زدایی و خواص ضد میکروبی در این نوع لباس‌ها است.

روپوش سفید و کار آزمایشگاهی

روپوش‌ آزمایشگاهی هنگامی‌ که در آزمایشگاه استفاده می‌شود، از شخص در برابر ریختن تصادفی مواد (مثلاً ریختن اسید) محافظت می‌کنند. در این حالت، روپوش‌ها معمولاً آستین‌بلند دارند و از مواد جاذب مانند پنبه ساخته می‌شوند تا کاربر در برابر مواد شیمیایی محافظت شود. بعضی از روپوش‌های آزمایشگاهی دکمه یا کش‌هایی در قسمت سر آستین دارند تا آن‌ها را روی مچ دست ثابت کند و در نتیجه در ظروف مواد شیمیایی فرو نروند. روپوش‌های آزمایشگاهی آستین‌کوتاه نیز در مواردی که محافظت در برابر موادی مانند اسید ضروری نباشد استفاده می‌شود و توسط برخی دانشمندان مانند میکروبیولوژیست‌ها ترجیح داده می‌شود زیرا از مشکل آویزان شدن در ظروف آزمایشگاه اجتناب می‌شود و همچنین، شستن قسمت سرآستین (که یک ملاحظه‌ی مهم در میکروبیولوژی است) آسان می‌شود.

منبع: wikipedia

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط: